top of page

Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Ödemesi Nedir? Ne Zaman Yapılacak?

Memur maaşı, emekli aylığı ve vergi artışlarını düzenleyen "6 Şubat 2023 Tarihinde Meydana Gelen Depremlerin Yol Açtığı Ekonomik Kayıpların Telafisi İçin Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi İhdası ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun 15 Temmuz 2023 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlandı. Kanunda en dikkat çeken maddelerden biri de “Ek MTV Ödemesi” oldu.


Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Ödemesi Nedir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi "bir kereliğe mahsus olmak üzere" bu yıl iki katı olarak alınacak. Kabul edilen maddelere göre, 6 Şubat'taki Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilerinin azaltılması amacıyla ortaya çıkan finansman ihtiyacının karşılanmasında kullanılmak üzere, bir defaya mahsus olmak üzere ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) uygulanacak.


Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Uygulamasına Hangi Araçlar Dahil Olacak?

Düzenlemenin yayımlandığı tarih olan 15 Temmuz 2023 tarihinde kayıt ve tescilli bulunan otomobil, otobüs, kamyon, kamyonet, uçak ve helikopterler dahil tüm taşıtlar ile 31 Aralık 2023 tarihine kadar kayıt ve tescil edilecek olan tüm taşıtlar, ek MTV kapsamında olacak. Ek MTV, 2023 yılı için tahakkuk ettirilen MTV tutarı kadar olacak.


Ek MTV Ne Zaman Ödenecek?

Ek MTV iki eşit taksitte tahakkuk ettirilecek. Ek MTV'nin ilk taksiti, düzenlemenin yayımlandığı Temmuz ayını izleyen ayın sonuna kadar ödenecek. Ek MTV'nin ilk taksiti Ağustos ayı sonuna kadar ödenecek; ikinci taksitinin ise Kasım sonuna kadar ödenmesi gerekecek.


2023 MTV Toplam Ne Kadar Oldu?

MTV'nin belirlenmesinde aracın motor büyüklüğü, yaşı ve değeri etkilidir. Örnek olarak 3 yaşına kadar olan araçlarda 1300 ve altı motor hacmi olanlar için ek vergi olmasaydı 2.120 lira MTV ödenecekti. Ancak ek vergi ile bu miktar ikiye katlanacak ve ödenecek tutar 4 bin 240 TL olacak. En yüksek MTV ise bu kapsamda 202 bin 304 TL'ye kadar yükselecek.


İlk Defa Kayıt Olacak Araçlar Ek MTV Kapsamında mı?

Kanunun yayımı tarihi ile 31 Aralık 2023 tarihleri arasında ilk defa kayıt ve tescil edilecek olan taşıtlara ilişkin ek MTV ise bu taşıtların MTV'si ile birlikte peşin ödenecek. Ek MTV, bir defaya mahsus uygulanacak ve genel bütçe geliri olarak kaydedilecek.


Mtv Ödemesi Nasıl, Nereye Yapılır?

Ek MTV, İnteraktif Vergi Dairesinden veya mobil uygulamasından, anlaşmalı bankaların banka kartı/kredi kartı, banka hesabından havale yöntemi, yabancı ülkede faaliyet gösteren bankalara ait kartlar ile vergi tahsiline yetkili bankalar, vergi dairesi vezneleri aracılığıyla ve PTT şubelerinden ödenebilecektir.

41 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page