top of page

Kısmi Süreli (Part-Time) Çalışan İşçilerin Hakları Nelerdir?

Güncelleme tarihi: 15 Eyl 2023

Kısmi Süreli iş sözleşmesi, İş Kanunu’nun 13. maddesinde düzenlenmiştir. Söz konusu maddeye göre işçinin normal haftalık çalışma süresinin tam süreli iş sözleşmesiyle çalışan emsal işçiye göre önemli ölçüde daha az belirlenmesi durumunda düzenlenen sözleşmeye kısmi süreli iş sözleşmesi denir.


Kısmi Süreli Çalışan İşçi ile Tam Süreli Çalışan İşçinin Hakları Arasında Fark Var mıdır?

Hayır yoktur. Kısmi süreli çalışan işçi de tam süreli çalışan işçiyle aynı haklara sahiptir. Yalnızca kısmi süreli işçi, çalıştığı süreye orantılı olarak ücret alır.


Kısmi Süreli İşçi Tam Zamanlı Çalışmaya Veya Tam Zamanlı İşçi Kısmi Süreli Çalışmaya Geçebilir Mi?

Evet geçebilir. İşyerine çalışan işçilerin niteliklerine uygun açık yer bulunduğunda kısmi süreliden tam süreliye veya tam süreliden kısmi süreliye geçilme istekleri, işveren tarafından dikkate alınır.

Örneğin kadın işçiler genelde, çocuk sahibi olduktan sonra bu haktan faydalanmak isterler. Şöyle ki: İş Kanunu’nun 74. maddesi gereğince kullanılan doğum izni, süt izni gibi izinler bittikten sonra, çocuğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden aybaşına kadar ebeveynlerden biri kısmi süreli çalışma talebinde bulunabilir. Yani çocuğunuz ilkokula başlayana kadar kısmi süreli çalışma talebi hakkınız mevcuttur. Bu talep, işveren tarafından karşılanır ve geçerli fesih nedeni sayılamaz. Geçerli fesih nedeni sayılmaması da işverenin kısmi süreli çalışmak istediğiniz için sizi işten çıkaramayacağı anlamına gelir.


Tam Zamanlı Çalışmadan Kısmi Süreli Çalışmaya Geçen İşçi Tam Zamanlı Çalışmaya Dönebilir Mi?

Evet dönebilir fakat tam zamanlıya geçtikten sonra aynı çocuk için bir kez daha kısmi süreli çalışmayı talep edemez.


Kısmi Süreli Çalışmaya Başlayan İşçi Yerine Başka Bir İşçi Alındıysa ve Kısmi Süreli Çalışan İşçi, Tam Zamanlı Çalışmaya Dönmek İsterse Yerine Alınan İşçinin Durumu Ne Olur?

Kısmi süreli çalışmaya geçen işçinin tam zamanlı çalışmaya başlaması durumunda yerine işe alınan işçinin iş sözleşmesi kendiliğinden sona erer.


Kısmi Süreliden Tam Zamanlı Çalışmaya Geçmek İsteyen İşçi Bu Talebini Hangi Sürede Ve Ne Şekilde Yapmalıdır?

Bu haktan faydalanmak veya tam zamanlı çalışmaya geri dönmek isteyen işçinin bu hususu işverene en az 1 ay önce yazılı olarak bildirmesi gerekmektedir.


Eğer Ebeveynlerden Biri Çalışmıyorsa Çalışan Eş Tam Zamanlı Çalışmadan Kısmi Süreli Çalışmaya Geçmeyi Talep Edebilir Mi?

Eğer ebeveynlerden biri çalışmıyorsa çalışan eş kısmi süreli çalışma talebinde bulunamaz.


Evlat Edinen Ebeveynler de Kısmi Süreli Çalışmaya Geçebilir mi?

3 yaşını doldurmamış bir çocuğu eşiyle birlikte veya münferit olarak evlat edinenler de çocuğu fiilen teslim edildiği tarihten itibaren bu haktan faydalanırlar.

Part-Time (Kısmi Zamanlı) Çalışan İşçilerin Alacakları Nasıl Hesaplanır?

Part-time çalışanlar işçilerin kıdem tazminatları ve tüm işçilik alacakları aldıkları brüt ücret üzerinden tam zamanlı işçilerin hesaplaması gibi yapılır.Aşağıdaki bölümden iş hukuku hukuku ile ilgili uzman iş hukuku avukatı ile online avukat görüşme randevusu oluşturabilirsiniz.68 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Комментарии


bottom of page