top of page

KİRASINI ÖDEMEYEN KİRACI NASIL ÇIKARTILIR?

Güncelleme tarihi: 31 Eki 2022

KİRASINI ÖDEMEYEN KİRACI NASIL ÇIKARTILIR?

Konut ve işyerlerini kiracı olarak kullanan kişilerin kira ödemeleri aksatması veya hiç ödememesi günlük hayatta kiraya verenlerin çok sık karşılaştığı problemlerden biridir. Kiracısının, kira ödemelerini geciktirmesinden veya ödememesinden dolayı kiraya verenlerin sözleşmeyi feshetmek ve kiraya verilen konutu ya da işyerini tahliye ettirmek için uygulayabilecekleri farklı yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan ilki TBK hükümlerine göre; kira ödemesini geciktiren kiracıya “kira bedelinin 30 gün içinde ödenmesini, aksi takdirde kira sözleşmesinin feshedileceğini” içeren yazılı bildirimde bulunmak ve kiracının bu bildirime rağmen ödeme yapmaması neticesinde açılacak tahliye davası veyahut kiracının ilk bildirimde süresi içerisinde ödeme yapmasına rağmen aynı kira dönemi içerisinde kiraya vereni bir bildirimde daha bulunmaya mecbur bırakması halinde mahkemeden sözleşmenin sona erdirilmesine ve taşınmazın tahliye ettirilmesine ilişkin açılacak davadır. Bu yöntemler; ödenmeyen kira alacaklarının tahsili açısından bir çözüm sunmadığı gibi tahliye sürecini de uzatması nedeniyle de çok pratik değildir. Bu yazıda değineceğimiz yöntem ile kira alacağının tahsili ve kiralananın tahliyesi konusunda daha pratik sonuç alınabilecektir.

Bunun için atılması gereken ilk adım alanında uzman avukatlarımızla iletişime geçmek ve sizden isteyecekleri bilgi ve belgeleri kendilerine vermenizdir. Bunun ardından yetkili icra daireleri vasıtasıyla kira ödemesini yapmayan kiracı hakkında tahliye talepli ilamsız icra takibi başlatılacaktır. Ardından icra dairesi kiracıya ödeme emri gönderecektir.

Kiracı gönderilen ödeme emrine 7 gün içerisinde itiraz etmez ve 30 gün içerisinde de tüm kira borçlarını ödemeyecek olursa yine icra dairesi vasıtasıyla kiracı taşınmazdan tahliye ettirilir ve de kira alacağı haciz yoluyla tahsil edilir. Kiracıya gönderilen ödeme emri TBK kapsamındaki ihtar yerine geçecek ve böylece süreç hızlandırılmış olacaktır.

Kiracının haksız bir şekilde ödeme emrine itiraz etmesi halinde icra takibi duracaktır. Bu halde de yazılı kira sözleşmesine dayanılarak itirazın kaldırılması davası açılmalı ve itiraz kaldırılarak tahliye ve haciz işlemlerine devam edilmelidir. Gerekli belgeler bulunması halinde mahkemeye ibraz edilerek bu yargılama kısa sürede sonuçlandırılabilir ve kararın açıklanmasından 10 gün sonra da taşınmazın tahliyesi gerçekleştirilir. Bu yöntemle takibin başlatılması ve itiraz olacak olursa yargılama aşamasının bitmesi arasında geçecek süre aşağı yukarı 3 aydır. Sonuç olarak itiraz olmaması halinde bir buçuk ayda itiraz olması halinde ise kira borcunu ödemeyen kiracıyı üç ay gibi bir süre içerisinde taşınmazdan tahliye ettirebilirsiniz ve haciz işlemleri ile de ödenmeyen kira alacağınızı tahsil edebilirsiniz.

Belirtmek gerekir ki bu yöntemi kullanabilmek ve kiracıyı kısa sürede taşınmazdan tahliye ettirebilmek için elinizde yazılı bir kira sözleşmesi olması gerekmektedir. Eğer elinizde yazılı kira sözleşmesi bulunmuyorsa kiracıyı yine tahliye ettirebilirsiniz anacak burada süreç biraz uzayacaktır.

Siz de kira alacağınızı hızlı bir şekilde tahsil etmek ve taşınmazınızı hızlı bir şekilde tahliye ettirmek istiyorsanız alanında uzman avukatlarımızla iletişime geçebilirsiniz.


Detaylı bilgi almak için, online avukat danışma hizmeti kapsamında yazının sahibi uzman avukatımıza linke tıklayarak sorunuzu sorabilirsiniz.14 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page