top of page

ÖTV İndirimli Engelli Aracı Nasıl Alınır?

Güncelleme tarihi: 2 Mar 2023

Yapılan hukuki düzenlemeler ile birlikte engellilere araç alınırken bazı kolaylıklar tanınmaktadır. Ülkemizde engelli raporuna sahip vatandaşlar, engel yüzdelerine göre Özel Tüketim Vergisi’ den (ÖTV) muaf olarak araç sahibi olabilmektedirler.

Engelli vatandaşlara uygulanacak ÖTV indirimi, vatandaşların %40 ve üzeri ile %90 ve üzeri olan engel yüzdesine göre farklı şekilde uygulanmaktadır.


%40 Engelli Raporu ile Araç Alımı Uygulaması:

%40 ile %89 oranında engele sahip vatandaşların ÖTV indiriminden yararlanarak araç alabilmeleri bazı şartlara bağlanmıştır. %40 ile %89 engellilik oranına sahip olan vatandaşların aracı sağlık durumlarının el verdiği şekilde kullanabilmeleri için düzenletmeleri gerekmektedir.

Ayrıca aracı satın alacak engelli bireylerin bu aracı kullanabileceklerini gösterir ehliyete sahip olmaları gerekir. Önemli bir noktanın da altını çizmekte fayda vardır ki, %90 ve altında engelli raporuyla alınmış araçlar, rapor sahibi engelli vatandaş dışında kimse tarafından kullanılamamaktadır. Engelli vatandaşın herhangi bir yakınının aracı kullanması söz konusu olamaz.


%40 Engelli Raporu ile İndirimli Araç Almanın Şartları:

  • Engelli vatandaş 18 yaşını doldurmuş olmalı.

  • Engelli raporunda ‘’sürücü belgesi alabilir’’ ibaresi yer almalıdır.

  • Eğer engel durumuna göre araçta düzenleme yapılması gerekmiyorsa bu durum raporda “Tertibatı olmaksızın ÖTV indiriminden yararlanır” şeklinde belirtilmelidir.

  • Raporda belirtilen engele uygun şekilde düzenlenen bir araç satın alınmalı ve öncesinde ehliyete sahip olunmalı

%90 Engelli Raporu ile İndirimli Araç Alımı Uygulaması:


%90 ve üzeri engelli raporuna sahip vatandaşların, raporla aldıkları araç üzerinde herhangi bir değişiklik yapmalarına gerek yoktur. Ancak tekerlekli sandalye kullanmaları halinde araçta düzenleme yapılması gerekmektedir.

%40 - %89 arası engel oranıyla alınan araçtan önemli bir farkı da aracı sürebilecek kişiler yönündendir. %90 ve üzeri engellilik oranıyla alınan araç engelli vatandaşa yakınlık gözetilmeksizin herkes tarafından kullanılabilir.


%90 Engelli Raporuyla Araç Almanın Şartları:

  • Raporda “ÖTV istisnalı araç kullanabilir” ibaresi bulunmalıdır.

  • Raporda “Sürücü ehliyeti alabilir” ibaresine gerek yoktur dolayısıyla araç herkes tarafından kullanılabilir.

  • %40 - %89 oranlı engelli raporuyla alınan araçtan farklı olarak,%90 engele sahip vatandaşların araç satın almak için 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmez. Engelli bireyin 18 yaşından küçük olması halinde ebeveynlerin muvafakatı gerekmektedir.

Engelli Raporuyla İndirimli Olarak İkinci El Araç Alınabilir mi?

Engelli vatandaşlara uygulanan ÖTV muafiyeti yalnızca sıfır araç alımlarında geçerlidir. Dolayısıyla ikinci el araç alınması halinde ÖTV indiriminden yararlanmak söz konusu olmayacaktır.


Engelli Raporuyla Araç Alımlarında Fiyat Limiti Ne Kadardır?

Engelli raporuyla ÖTV indirimli araç alınması durumunda alınacak aracın belli bir fiyat limitinin altında olması gerekmektedir. 2023 yılı itibari ile bu sınır vergiler dahil fiyatı 1.004,000 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca motor hacmi de 1.6 litreyi geçmemelidir.


ÖTV İndiriminden Yararlanan Engelli Vatandaşlar MTV Muafiyetinden de Faydalanabilir mi?

ÖTV muafiyetinden yararlanan araç sahipleri Motorlu Taşıtlar Vergisi’nden de istisnadırlar.


Kendisine vasi atanan engelli vatandaşlar ÖTV indiriminden yararlanabilir mi?

%90 ve üzeri engelli raporuna sahip kişilere vasi atanmış olması durumunda, vasi tarafından “Vasi Araç Alım Dilekçesi “ile Sulh Hukuk Mahkemesi’ ne başvuru yapılmalıdır. Söz konusu talebin reddi veya kabulü Sulh Hukuk Mahkemesi hakiminin taktirine bağlıdır.

ÖTV İndirimli Araç Sahibinin Vefat Etmesi Halinde ÖTV Ödenir mi?

Araç sahibinin ölmesi halinde ÖTV ödenmesi söz konusu olmaz. Engelli aracının veraset intikali ve tescili yapıldığında bütün varislere ruhsat çıkar ise ÖTV vergisi ödenmesi söz konusu olmaz.


Engelli Raporuyla Alınan Araçlar Satılabilir mi?

Engelli raporuyla indirimli alınan araç, alınmasının üzerinden 5 yıl geçmekle satılabilir.5 yıl dolduktan sonra aynı engelli vatandaşın engelli raporuyla tekrar ÖTV indiriminden faydalanarak araç alınması da mümkündür.

Aracı 5 yıl dolmadan satmak isteyen vatandaş ÖTV miktarını vergi dairesine ödedikten sonra aracı satılığa çıkarabilir.


Konu ile ilgili sorularınızı uzman avukatımıza yöneltmek için aşağıdaki bölümden online avukat görüşme randevusu oluşturabilirsiniz.

1.262 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page